Powered by Iran Zamin Bank

بانکداری دیجیتال و آینده آن

موبایل بانک

با ظهور فناوری‌های دیجیتال، صنعت بانکداری در طول سال‌ها دستخوش تحولات چشمگیری شده است. با شکل گیری بانکداری دیجیتال، مشتریان می‌توانند از هر کجا و در هر زمان به خدمات بانکی دسترسی داشته باشند. با گسترش فناوری‌های دیجیتال، بانکداری دیجیتال در مسیر تبدیل شدن به استاندارد در صنعت بانکداری قرار دارد. این مقاله به برخی از آخرین روندهای بانکداری دیجیتال و همچنین آینده بانکداری می‌پردازد.

موبایل بانک

بانکداری موبایلی در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است و مشتریان ترجیح می‌دهند تراکنش‌های بانکی خود را با گوشی‌های هوشمند خود انجام دهند. بانکداری موبایلی به دلیل راحتی و سهولت استفاده به انتخابی محبوب برای بسیاری از مشتریان تبدیل شده است. پیش‌بینی جهانی بدین صورت است که تعداد کاربران موبایل بانک تا سال 2024 به 1.75 میلیارد نفر خواهد رسید. بانک‌هایی که بخش بانکداری موبایلی خود را جدی نگیرند و تمرکز خود را بر این مهم قرار ندهند به مرور با محبوبیت بیشتر خدمات بانکداری موبایلی، مشتریان خود را از دست می‌دهند.

هوش مصنوعی و چت باتها

هوش مصنوعی و چت بات‌ها با ارائه تجربیات بانکی به مشتریان می‌توانند صنعت بانکداری را متحول ‌کنند. ربات‌های چت به بخش مهمی از خدمات مشتری تبدیل شده‌اند که به صورت شبانه روزی کار می‌کنند و سؤالات مشتریان را در کمترین زمان ممکن پاسخ می‌دهند. هوش مصنوعی برای ارائه توصیه‌ها به مشتریان از تاریخچه تراکنش‌هایشان استفاده می‌کند تا پاسخ‌ها شخصی سازی شود.

بانکداری باز

بانکداری باز روندی رو به رشد در صنعت بانکداری است که به ارائه دهندگان شخص ثالث اجازه می‌دهد تا از طریق API‌های باز به داده‌های مشتری دسترسی داشته باشند. این روند از یک سو به بانک‌ها اجازه می‌دهد تا با شرکت‌های فین‌تک همکاری کنند و  از سوی دیگر به مشتریان این فرصت را می‌دهد تا از طریق پلتفرمی واحد به انواع خدمات مالی دسترسی داشته باشند.

از آنجایی که بانکداری باز به مشتریان این امکان را می‌دهد که از طریق یک پلتفرم به انواع خدمات مالی دسترسی داشته باشند، این پتانسیل را دارد که صنعت بانکداری را متحول کند.

ارزهای دیجیتال و بلاک چین

ارزهای دیجیتال و بلاک چین

فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال در حال ایجاد اختلال در صنعت بانکداری هستند و جایگزینی برای خدمات بانکداری سنتی به مشتریان ارائه می‌دهند. ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت کوین، اتریوم و لایت کوین مستقل از بانک‌های مرکزی عمل می‌کنند. فناوری‌ بلاک چین این پتانسیل را دارد که صنعت بانکداری را در زمینه تراکنش‌ها به صورت سریع‌تر، ارزان‌تر و ایمن‌تر متحول کند.

آینده صنعت بانکداری

آینده بانکداری تماما دیجیتال است و فناوری نقش مهمی در تغییر این صنعت دارد. در ادامه دو روند کلیدی وجود دارد که احتمالاً آینده بانکداری را شکل خواهد داد.

بانک‌های تمام دیجیتال

بانک‌های دیجیتال نوع جدیدی از بانک هستند که خدمات بانکی را فقط از طریق کانال‌های دیجیتال ارائه می‌کنند. چون این بانک‌ها شعبه فیزیکی ندارند، می‌توانند خدمات بانکی را با هزینه کمتر ارائه دهند.

بانکداری شخصی

از آنجایی که با گسترش تکنولوژی مشتریان خدمات شخصی سازی شده بیشتری را درخواست می‌کنند، به مرور زمان بانکداری شخصی سازی شده در صنعت بانکداری به یک امر عادی تبدیل می‌شود.

بانک‌ها داده‌های مشتریان را با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌ ماشینی تجزیه و تحلیل می‌کنند و خدمات شخصی‌سازی شده را بر اساس ترجیحات و رفتارهای فردی ارائه می‌دهند. این امر به بانک فرصت ارائه خدمات سفارشی می‌دهد که به افزایش رضایت و وفاداری مشتریان منتج می‌شود.

آینده بانکداری

بانک‌ها برای قرن‌ها بخش مهمی از اقتصاد جهانی بوده‌اند. خدمات مالی مختلفی از جمله وام، استقراض و سرمایه گذاری را به مشاغل و افراد ارائه کرده‌اند. با این حال، با ظهور ارزهای رمزنگاری شده، به طور فزاینده‌ای آشکار شده است که بانک‌ها برای رقابتی ماندن باید به ارزهای دیجیتال روی آورند.

جهان و صنعت مالی به سرعت در حال تغییر است. ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم جایگزین‌های محبوبی برای ارزهای سنتی تبدیل شده‌اند. ارزهای رمزنگاری شده چندین مزیت را نسبت به ارزهای فیات ارائه می‌دهند که شامل تراکنش‌های سریع تر، کارمزد کمتر و حفظ حریم خصوصی بیشتر است. در نتیجه، افراد بیشتری برای نیازهای مالی خود به ارزهای دیجیتال روی می‌آورند.

بانک‌ها و کیف پول‌های رمزنگاری شده

یکی از راه‌هایی که بانک‌ها می‌توانند به سمت ارزهای دیجیتال حرکت کنند، ارائه کیف پول ارزهای دیجیتال است. این کیف پول‌ها به مشتریان این امکان را می‌دهند که ارزهای دیجیتال خود را در مکانی امن ذخیره کنند. بانک‌ها می‌توانند از زیرساخت‌های امنیتی موجود خود استفاده کنند تا روشی امن‌تر برای مشتریان برای ذخیره ارزهای دیجیتال فراهم کنند. بانک ها با ارائه کیف پول‌های رمزنگاری شده می‌توانند راه راحت تری را برای مدیریت امور مالی به مشتریان خود ارائه دهند.

بانک‌های دیجیتال و صرافی‌های رمزنگاری

بانک‌ها همچنین می‌توانند مبادلات ارزهای دیجیتال را ارائه دهند. این صرافی‌ها به مشتریان این امکان را می‌دهد که با استفاده از ارزهای فیات، ارزهای دیجیتال را خریداری و بفروشند. با ارائه صرافی‌های ارزهای دیجیتال، بانک‌ها می‌توانند روش راحت‌تری برای دسترسی به ارزهای دیجیتال به مشتریان خود ارائه دهند که می‌تواند به درآمد بیشتر بانک‌ها منجر شود. شکل گیری زمینه درآمد بیشتر به این دلیل است که تراکنش‌ها در صرافی‌های ارزهای دیجیتال خود کارمزد دریافت می‌کنند.

بانک دیجیتال و وام رمزنگاری

راه دیگری که بانک‌ها می‌توانند به سمت ارزهای دیجیتال حرکت کنند، ارائه وام‌های ارز دیجیتال است. این وام‌ها به مشتریان اجازه می‌دهد تا با استفاده از ارزهای رمزنگاری شده خود به عنوان وثیقه پول قرض کنند. بانک‌ها با ارائه وام‌های ارز دیجیتال می‌توانند راه انعطاف‌پذیرتری برای دسترسی به اعتبار به مشتریان خود ارائه دهند. این می‌تواند به بانک‌ها در کاهش ریسک کمک کند، زیرا می‌توانند ارز دیجیتال وام گیرنده را به عنوان وثیقه نگه دارند.

نتیجه

فن‌آوری‌های دیجیتال باعث نوآوری و تغییر در صنعت بانکداری می‌شوند که دستخوش دگرگونی قابل توجهی است. بانکداری موبایلی، هوش مصنوعی و چت بات‌ها، بانکداری باز و ارزهای دیجیتال تنها تعدادی از روندهای بانکداری دیجیتال هستند که صنعت را تغییر داده‌اند.

بانکداری شخصی، واقعیت افزوده، بانکداری صوتی و امنیت سایبری قرار است صنعت بانکداری را در سال‌های آینده شکل دهند. مشتریان به طور فزاینده‌ای خواستار خدمات بانکی نوآورانه‌تر و راحت‌تر هستند و بانک‌هایی که در اتخاذ این روند کند هستند، خطر از دست دادن مشتریان خود را دارند.

اشتراک گذاری
مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *